Doğada Çözünebilen Mantar Yapı

Londra merkezli ofis Studio Bark, mimarlık endüstrisinin “sağlıksız ve tek kullanımlık malzemelere” olan bağımlılığına, bir yapının çevre dostu bir malzeme kullanılarak nasıl inşa edilebileceğini göstererek meydan okuyor.

Toplum olarak, sağlıksız tek kullanımlık malzemeleri kullanarak yapıları dekore etmek, şeklini değiştirmek, yıkmak ve yeniden inşa etmek için çok fazla zaman, enerji ve kaynak harcıyoruz. Bir alternatif olduğunu göstermek için Cork Stüdyo’yu inşa ettik.

2 yorum

  • Ahmet Can Karakadılar Ahmet Can Karakadılar dedi ki:

    Proje açıklaması ve geri kalan herhangi bir noktada, projenin aslında Küçükçekmece’de olduğunun sadece 1 kere ve en başta vurgulanmasının ironik bir tarafı yok mudur sizce de? Mies Van der Rohe sergisinin Küçükçekmece’de yapılması, bu alanda piyanonun yanında bale yapan insanların olması ve onları takım elbiseli yaşlı amcaların izlemesi bir Türkiye manzarası mıdır? Dünyanın herhangi bir yerinde bir kara parçasına değil de Küçükçekmece’ye bir proje yapılıyor olmasının, projesinin programına etkisi ne denli olmalıdır, bu şekilde mi olmalıdır? Tüm Türkiye sergi mekanları üzerine giderken, Küçükçekmece’de sergilenecek tek şeyin kadın cinayetleri haberleri olması ironik değil midir? Hangi dünyada yaşıyoruz, hangi dünyaya proje yapıyoruz, jüri bunu nasıl değerlendiriyor hayret ediyorum. Küçükçekmece’de nasıl bir sahil projesi yapılır diye mi açıldı bu yarışma yoksa bu bölgeyle ilgili bir program önerisi almak mı bunu da derinlemesine sorgulamak gerekir diye düşünüyorum. Arkadaşın emeğine sağlık, ama tasarım kararlarının fiziksel olmayan bağlamdan zerre faydalanmaması, bunun gösterilmemesi, projeyi hiç etkilememesi, zaten görsellerin absürtlüğünden anlaşılıyor diye düşünüyorum.

  • Emine Yılmaz dedi ki:

    deneme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir