“Peki Ya Gelecekte, Bir Evi Bitki Yetiştirir Gibi Programlayabilirsek?”

Carlo Ratti Associati (CRA), küresel enerji şirketi Eni ile birlikte, 2019 Tasarım Haftası için Milano’nun merkezinde miselyumdan yapılmış bir strüktür tasarladı. Strüktür, 1 kilometrelik (rekor uzunluktaki) miselyumdan yapılan bir dizi kemerden oluşuyor. Strüktürde, Antoni Gaudí’nin kullandığı “ters zincir kemer” yöntemi uygulanmış. Milano Botanik Bahçesi’ne dağılmış 60 kemerden oluşan dizi “açık oda”lar oluşturuyor. Strüktür için kullanılan […]

Carlo Ratti Associati (CRA), küresel enerji şirketi Eni ile birlikte, 2019 Tasarım Haftası için Milano’nun merkezinde miselyumdan yapılmış bir strüktür tasarladı.

Strüktür, 1 kilometrelik (rekor uzunluktaki) miselyumdan yapılan bir dizi kemerden oluşuyor.

Strüktürde, Antoni Gaudí’nin kullandığı “ters zincir kemer” yöntemi uygulanmış. Milano Botanik Bahçesi’ne dağılmış 60 kemerden oluşan dizi “açık oda”lar oluşturuyor. Strüktür için kullanılan bir mantar türü olan miselyum, altı haftada toprakta büyütüldü, ayın sonunda ise tamamen toprağa geri dönecek.

CRA’nın kurucu ortağı ve MIT Senseable City Lab’ın direktörü Carlo Ratti:

Daha duyarlı bir yaşam için kolekif mimarlık arayışımıza devam ettikçe, doğal ve yapay dünyalar arasındaki sınırları giderek daha fazla bulanıklaştıracağız. Peki ya gelecekte, bir evi bitki yetiştirir gibi programlayabilirsek? Milano’nun şehir merkezinde bulunan muhteşem botanik bahçesi, böyle bir deney için ideal bir yer gibi görünüyordu.

“INTERNI Human Spaces” sergisinin bir parçası olann “The Circular Garden”, 9 – 19 Nisan 2019 tarihleri ​​arasında Brera’daki botanik bahçesinde halka açık olacak.

Etiketler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.