Süper Kent Sivas

Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları boyunca devam edecek olan Süper Kent dosyasında bu sefer Sivas kentine odaklanıyoruz.

Heading 1

Heading 2

Heading 3

Heading 4

Heading 5
Heading 6

Sivas, denizden 1.285 metre yukarıda, 621.301 (2017 TÜİK verilerine göre) nüfuslu bir Doğu İç Anadolu kenti.   

Adını 3’üncü yüzyılın sonlarında kuruluna Roma kenti Sebastea’dan alan Sivas, Türkiye Cumhuriyetinden önce Sasani İmparatorluğu, Roma ve Bizans İmparatorlukları, Danişmentliler Beyliği, Selçuklular ve Osmanlının yönetimine girmiş önemli bir kent.

Fotoğraf altyası örnek

Sivas Kalesi’nin bulunduğu alanın üst bölümü olan Topraktepe’de bulunan Hitit kalıntıları, kentin kuruluşunun M.Ö. 2000 yıllarına dayandığını gösteriyor ancak kentin yakınında yer alan verimli Kızılırmak Nehri ve çevresinde Neolitik Çağ’dan beri iskan edilmiş olduğu biliniyor.

Hellenistik dönemde Kapadokya’nın parçası, Doğu Roma İmparatorluğu’nda ise Küçük Ermenistan olarak anılan bölgenin başkenti olan -o zamanki ismiyle- Sebastia, yüzyıllar boyunca savaş içinde olan Sasani’ler ile Roma arasında el değiştirdi. Roma’nın idaresi altında Anadolu’nun önemli merkezlerinden birine dönüşen Sivas, Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra Danişmentliler Beyliği tarafından ele geçirildi. Mezopotamya, Akdeniz ve Karadeniz’den gelen ticaret yollarının (Kral Yolu ve İpek Yolu) kesişiminde yer alan Sivas şüphesiz en varlıklı yıllarını Selçuklu döneminde yaşadı.

Etiketler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.