“Mimarca Mekân Anlatımı” Kompozisyon Yarışması

KTMMOB Mimarlar Odası'nın 2018 yılından itibaren her yıl sürdürmeyi planladığı ve önemli mimari günleri vurgulamak adına o tarihlerde duyuracağı yarışma dizisinin ilki olan “Mimarca Mekân Anlatımı” Kompozisyon Yarışması'na son başvuru tarihi 20 Ocak 2019.

Yarışmanın Amacı:

KTMMOB Mimarlar Odası olarak, her yıl mimarlık için önem teşkil eden tarihlerde gerçekleştirdiğimiz bir dizi etkinliğin yanı sıra, bu yıldan itibaren başlayacak ve önümüzdeki yıllarda da devam edecek olan, belli bir tema çerçevesinde “Kompozisyon Yarışması” düzenleme kararı aldık. Bu yıl ilki düzenlenecek olan yarışmanın ilan tarihi, her yıl 8 Kasım günü kutlanan Dünya Şehircilik Günü’ne denk geldi.

Mimarlık ve Edebiyat; birinin özünde görsel, diğerinin ise metinsel olduğu düşünülürse, bu iki disiplin arasında ilk bakışta ilgi kurmak kolay olmayabilir. Lakin, zamana yenik düşen ve yok olan birçok mimari yapıt hakkında bilgi alabilmek için tek başvurabileceğimiz yer, yazılı kaynaklardır. Günümüzde var olmayan kentler ve yapılar, o zamanlarda yazılmış her türlü edebiyat ürünü (günlükler, seyahatnameler, biyografiler, denemeler, resmî belgeler, mektuplar, arşivler vs.) sayesinde mimarlık tarihi ve kültürüne kazandırılmıştır. Günümüzde de böylesi kaynaklara ihtiyaç duyulmakta ve bunlara başvurulmaktadır. Biz de akademik tezler ve makaleler dışında, mimarlık ve edebiyat disiplinlerinin ilişkilendirildiği farklı yazılı kaynaklara dikkat çekmek istedik.

Bu düşünceyle ortaya çıkan Kompozisyon Yarışması ile, KTMMOB Mimarlar Odası ve MİMARCA Dergisi olarak Mimarlık ve Edebiyat alanına katkı koymak amaçlanmaktadır. Son zamanlarda bu tür yarışmaların yapılmaya başlanması ve ülkemize de, özellikle kültürel miras ve mimari bellek oluşumuna yapacağı katkılar düşünülürse, bu durum sevindiricidir.

Etiketler
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.