furkan-kose

Gelen yoğun talep üzerine başvuru koşullarımızı güncelledik. Yüksek lisans öğrencisi arkadaşlarımızda atölyeye başvuru yapabilirler. Başvuru formu günceldir.

adem-dereli

Ortada köşeleri ovalleştirilmiş üçgen masaların servis yüzeyi oldukça az hemen yanında duvar diplerindeki masaların arasındaki geçiş mesafesi ise geçilemeyecek derecede dar. Başarılı bir proje olmuş. Kolay gelsin.

adem-dereli

SANAA''nın yanında pek de mütevazi durmadığını düşünüyorum.

furkan-kose

Son başvuru tarihi 10 Temmuz''''dur. Gelişmelerden haberdar olmak için instagram adresimizi takip edebilirsiniz. https://bit.ly/2KBPnTQ

azize-yildiz1

Proje sergisini gezdim ve tüm projeleri inceledim. Bu proje, 3. Mansiyon Ödülü'nden daha iyisini hakeden projedir bana göre. Analizi, malzeme-renk seçimleri ve sistem detaylarıyla çok tutarlı, başarılı ve uygulanabilirliği yüksek. Tebrik ederim

ozgur-savas-ozer

Herkes kendi üslubunun peşinde koşarsa sıkıntı kalmaz.

erhan-kalipci

Mansiyondan fazlasını hakeden bir proje elinize emeğinize sağlık.

eflatun-yakubev

Renderlarda malzeme renk seçimi harikulade olmuş .

oguzhan-yilmaz

Kendi içerisinde tutumlu bir proje diye yorumuma eklemiştim fakat yarışmanın bağlamıyla uzaktan yakından bir ilişkisi yok çünkü istenenlerde bu değil açıp şartnameyi okursanız bunu görebilirsiniz . Mimarlığa hangi pencereden hangi açıyla baktığımın dereceside sizi ilgilendirmez.

erhan-kalipci

Tanımlamalar ilginç.

oguzhan-yilmaz

Pamukkale projesi bir kasaba hayatının canlandırılması, ekonomisinin desteklenmesi, mimari biçimlenmesinin dengelenmesi, binalarının ve sokaklarının süslenmesi, cephelerinin düzeltilmesi, arızalarının gözlerden gizlenmesi ile ilgili olamaz, bunu hemen anlıyoruz. Projenin şartnamesinde ve istenilenlerde projenin konusu zaten bu , yani istenenlerde bu . Kendi özelinde takdire şayan bir proje fakat yarışma konusuyla bağlantısı nedir bu projenin . Jeoloji Mühendisleri için açılmış bir yarışma değil diye biliyorum açıkcası .

burak-asik

öncelikle elinize sağlık. tasarım olarak bölgenin mimari dokusuna uyumu, bölge yapılarına özgü malzeme kullanımınızı ve tasarımın parçalanma kurgusunu olumlu karşıladım. ancak sorun elbette kıble yönü. yorumlar genelde bu doğrultuda olmuş. açıklamanızda belirttiğiniz; "Soru cevaplar madde 27’de masterplan kararlarına müdahale ve önerilerle ilgili soru doğrultusunda arazi masterplanında yarışmacıya belli ölçülerde değişiklik hakkı tanındığı anlaşılmış ve bu yönde ince uzun parsel yönü ve cami kıblesi tutacak şekilde plan revizyonu önerilmiştir." önermeye istinaden ne vaziyet planınızda, zemin kat planınızda ne de tasarım raporunuzda kıble yönüyle ilgili herhangi bir değişiklik yapıldığına dair bir ibarenin bulunmadığını da belirtmek isterim. vaziyet planında ve zemin kat planınızda kıble yönü mevcut duruma göre işaretlenmiştir. tüm bu durumun farkında olmadığınız düşünmek istemiyorum elbette. fakat takdir edersiniz ki; camii tasarlarken en önemli kriterin kıble yönü olmasını bekleriz. fikir yarışması dahi olsa kıble yönünü değiştirmek ödül kriterine aykırı bir yaklaşım olduğu kanaatindeyim. sizin de belirttiğiniz gibi yarışma jürisinin bu konuda bir açıklama yapacağını düşünüyorum. ayrıca tasarımının diline ve kriterlerine herhangi bir olumsuz yorum yapılmamıştır. biz katılımcıların olumsuz yorumları kıble yönünün yanlışlığıyla alakalıdır, bu hatanın da yarışma şartlarına uymadığı yönündedir. bu durum hakkında empati yapacağınızı düşünüyorum. saygılar...

mustafa-kemal-arslan

Çok ilgi çekici bir eser.

azize-yildiz1

Projenin neresindne tutsanız elde kalıyor. Çok güzel bir yazı olmuş. Birilerinin gerçekten eleştirebilmesi gerekiyor. Ekonomik cazibesi, başkası daha kötü yapar kaygısı, Akropolis Müzesi de var vs vs, hiç biri geçerli olmamalıydı. Belki bunu söylemek bana düşmez (gerçi niye düşmesin) , Zorlu projesinden sonra bu kabul ediş şaşırtmadı. Gerçekten çok yazık.

orhan-keles

Aslında ağır bir kütle.Betonun agırlıgı ilk bakışta çok etkiliyor fakat cephelerde yapılan oynamalarla/parça çıkarımları ile kütle özel bir kimlige bürünmüş.Cephenin arkasında sıralı olmayan dağınık şeffaf bölümler ile de net bir ışık gücü yerine dağınık ama etkileyici aydınlatma konsepti düşünülmüş.Karanlıkta ise yapay aydınlatma cephede önemli bir unsur olarak çok etkileyici buldum.

sezin-yanmaz-talay

Görüşünüzü paylaşmanıza sevindim; tartışılması gereken bir proje. Mimari eleştiri / mimarlık eleştirisi daha fazla paylaşılması, üzerine üretilmesi gereken bir alan. Akademik olarak da, serbest mimarlar olarak da bu yazıların, tartışmaların olması mimarların bu yarı-tanrı ruh halinden sıyrılmalarının yolunu da açık tutuyor bir anlamda. Ben Emre Bey'in bu yazıya bileneceğini hiç düşünmüyorum; eminim projenin başlangıç noktasındaki temel sıkıntının o da farkındadır. Burada sorun iyi bir mimarın böyle zor bir alanla karşılaştığında başkasının eline giderse hepten sakat bir proje olur bari olabileceğin düzgününü yapalım endişesini taşıyor olması sanki. Program değişikliği önerilmiş de olabilir bilemiyoruz, ama bu tür bir yükün işi alan mimara bırakılması da çok ağır; katılıyorum görüşünüze. Yasal mevzuat ve koruma kurulu kamu yararı adına izin vermemeliydi temelde, ama o alanda da çok sıkıntılı bir dönemdeyiz. Mimarlar olarak sistemi bükemiyoruz; işimiz de aynası oluyor neticede...

baris-altan

Anlaşılıyor ki Atina Akropol Müzesi, kentsel bir arkeolojik alana bina yapmak isteyen mimarın imdadına bir kez daha yetişmiş. Sultanahmet'teki Büyük Bizans Sarayı'nda ait kalıntıların üzerine Four Seasons Oteli'nin ek binaları yapılmak istendiğinde de, bu projeye karşı çıkanlara Atina Akropol Müzesi örneği işaret edilmişti. Birinin bir ticari işletme diğerinin bir kamu yapısı olduğu detayı ise unutulmuştu tabii. İki yapı arasındaki mimari kalite ise tabii ki gündeme bile gelememişti.

selim-kozak

Bugün neler yapabilirim? :D

mithat-akman

Bu tür, sadece toplumsal yarar değil, mimarlık açısından da tartışma yaratan çalışmalar için mimarı cesaretle eleştiremeyen mimarlar ve mimarlık örgütleri mimarlığın meşruiyetini sıfırlamaya doğru gidiyorlar. Yazar da güzel güzel yazarken birden "Ben 2500 yaşındaki bir Arkeolojik buluntunun kaderinin kim ve ne kadar iyi olursa olsun mimarlara bırakılamayacak bir karar olduğunu düşünüyorum" lafını ağzından kaçırıveriyor. Yani o mimar değil, mimarlık bir anda topluma zararlı bir meslek olarak damgayı yiyor. Halbuki sorumluluk mimarlığın değil, mimarın. Mimarlığı değil, mimarı eleştirecek cesaret gösterilemezse mimarlık zarar görüyor.

35978

Dipnot kısmı güldürdü. Zemin kotu yerdeki mozaikleri kamunun da gezebileceği şekilde bir müze olduysa -ki olacak sanırım, olur umarım- (Gerçi zorlu’da aşıklar tepesi olacaktı Emre Arolat beş saat o tepeyi anlatmıştı ama sonra olmadı, o merdivenler yere değmeden öyle havada kaldı.) kamu yararı olur. Üstüne çıkılan otelde bir sakınca görmüyorum. Türk müteahhitliği zihniyeti kat çıkılmış… Ama o katlar nitelikli çıkılırsa güzel tasarımla çıkılırsa mimarlık oluyor. Olan oldu, Antakya’ya gitme sebeplerine sebep eklendi. Ben proje adına heyecanlıyım.